Home Aktivity školy Akce školy Klínové písmo, či latinka?

Klínové písmo, či latinka?

Tak tento druh písma si vyzkoušeli žáci 3.B při poslední návštěvě knihovny. Nejdříve jsme se ocitli ve starověké Mezopotámii. Po přečtení komiksu o králi Aššurbanipalovi, zakladateli první systematicky organizované knihovny, která obsahovala na 25 000 klínových tabulek, jsme si i my mohli tento druh písma vyzkoušet.

Rákosovým pisátkem si každý mohl vyrýt své jméno do hliněné destičky, která se dále vypaluje. Zjistili jsme, že je to písmo velmi složité, a jsme opravdu rádi, že můžeme psát latinkou. Dozvěděli jsme se o Bedřichu Hrozném, který dokázal klínové písmo rozluštit.

V další části naší návštěvy jsme se přesunuli do starověkého Říma. Děti si opět mohly přečíst komiks, tentokrát o císaři Trajánovi, zakladateli první knihovny přístupné veřejnosti, ne však otrokům. Kromě řeckých a latinských svitků knihovna obsahovala i knihy psané na pergamenu, tedy kůži.

I přes složitost daného tématu děti práce velmi baví, protože si tvoří pracovní sešit, zvaný lapbook, ve kterém se snaží s paní knihovnicí veškeré informace srozumitelně ukládat.

Na závěr – věděli jste, že největší knihovna se nachází ve Washingtonu a obsahuje 30 miliónů knih a naše knihovna ve Svitavách na 90 tisíc svazků knih?


Aktualizováno (Pátek, 15 Listopad 2019 09:02)