Home Aktivity školy Akce školy Polygrafický kurz

Polygrafický kurz

V rámci projektu MAP II a Implementace MAP ORP Svitavy v pracovní skupině Polytechnika, měli nadaní žáci možnost, seznámit se z různými technickými obory. Cílem bylo umožnit dětem různých věkových kategorií poznat zajímavé vědeckotechnické obory.

V březnu se dva žáci zůčastnily dvoudenního polygrafického kurzu a zde jsou dojmy jednoho z nich:

Polygrafický kurz

Místo toho, abychom se, v pátek 15. března vydali s kamarádkou do školy, tak jsme se vydali do městského muzea, kde byl fotografický kurz s panem Sychrou. První věc, kterou jsme udělali, když jsme dorazili, bylo to, že jsme chvíli poslouchali o fotoaparátech z 60. a 70. let. Když už dorazili žáci z ostatních škol, tak jsme se postavili na skupinovou fotku. Trvalo nám dlouho, abychom se postavili tak, že jsme mohli být na fotce. Pak nám pan Sychra povídal, co všechno musel člověk udělat, než mohl zmáčknout spoušť. Ani jsem nečekal, že těch věcí je tolik. Posouvání různých tlačítek, nastavení ISO a vkládání a vytahování různých destiček.

Potom co fotka byla vyfocena, jsme se postavili ke zdi a začali jsme poslouchat zajímavosti o fotoaparátu jménem Flexaret. Je to foťák, který se vyráběl v Československu před 2. světovou válkou. Potom jsme se koukali na to, jak se vkládal do fotoaparátu film a jak se s ním zaostřovalo. Na zaostřování je na foťáku malá páčka pod čočkou a najít správnou pozici, kde má být páčka, je velmi náročné. Jak jsme si všichni vyzkoušeli zaostřování, tak byl jeden z fotoaparátů na stativu a my jsme si mohli vyzkoušet fotit. Jak jsme tam fotili ostatní, tak k nám přišla paní z Radiožurnálu na rozhovor. Takže jsme se tam naučili nejen dobře fotit, ale také jsme zjistili, jak to vypadá, když je rozhovor do rádia.

Potom se s námi paní z rádia rozloučila a my jsme zase začali fotit. Nakonec, jak už fotila polovina, jsme se postavili před pozadí, jedna holčina zmáčkla spoušť fotoaparátu a už jsme měli jednu fotografii. Teda ještě jsme ji neměli, na to jsme si museli počkat na druhý den. Šli jsme na oběd do restaurace a šli jsme se vrátit zpátky do muzea. Jak jsme dorazili zpátky do muzea, došli jsme do ateliérů, kde jsme se rozdělili do dvou skupin. Naše skupina, která fotila před obědem, si šla prohlédnout muzeum. Jako první nás čekala zastávka u expozice o Oskaru Schindlerovi. Dozvěděl jsem se, že když se člověk podívá hvězdou na pomníku v parku, tak uvidí jeho rodný domek. Potom jsme prošli i expozici o pračkách a o umění Aloise Petruse. Naše poslední zastávka byla u svitavského betléma. Když skončila naše prohlídka po muzeu, vrátili jsme se do ateliéru, kde na nás už čekala druhá skupinka.

Jak jsme došli všichni, posedali jsme si na židle a povídali jsme si o tom, co jsme se naučili a jestli se nám tam líbilo. Druhý den jsme došli zase do muzea a jako minulí den jsme došli zase do ateliérů, kde jsme byli mezi prvními. Rozdělili jsme se zase do skupin, v jakých jsme byly minulí den. Když odešla druhá skupina do dílen, zhasli jsme světla a připravili jsme vše na vyvolávání fotek, které jsme v pátek vyfotili. Vyvolávání fotek zabralo je málo minut a tak proto jsme mohli po chvilce procházet muzeum. Než jsme šli do dílen, tak jsme poslouchali kamaráda, který nám hrál na klavír. Když se chýlil náš čas, vzali jsme si všechny naše věci a vyrazili jsme do dílen, kde byla před námi druhá skupina. Dorazili jsme do dílen a zjistili jsme, co budeme dělat. Měli jsme rámovat. Nejdříve jsme si opracovávali sklo a potom jsme si vzali věci, které jsme potřebovali. Než jsme se stihli nadát a než jsme to stihli dodělat, byl už konec a my jsme museli jít domů. Děkuju škole, že jsem měl možnost navštívit tento kurz. Líbilo se mi tam a doufám, že něco takového ještě bude.

Tomáš Dian