Home Školní družina Činnost Nesu, nesu Morenu

Nesu, nesu Morenu

Děti že školní družiny prožily svůj první projektový den mimo školu a to díky čerpání dotací týkajících se školních družin z evropských fondů. Vyjeli jsme za poznáním velikonočních tradic do vzdělávacího centra na Vysočině, které se zabývá především environmentální výchovou a vede děti i dospělé k ochraně přírody a trvale udržitelnému způsobu života. Náš program se jmenoval – Nesu, nesu Morenu.

Jak si ho děti užily?

Výlet školní družiny do Ekocentra v Horní Krupé

Ve čtvrtek 4. dubna jsme autobusem jeli na výlet do Horní Krupé. Cesta trvala dlouho, ale vzali jsme si kinedryl a zvládli jsme to.

Když jsme přijeli, tak nás rozdělili na skupiny. První skupina šla do místnosti, kde dříve před mnoha lety byla škola. Tam jsme si sedli a paní nám začala vyprávět o tom, jak dříve slavili Velikonoce.

V každém domě měli větvičku s kočičkami, která celý rok chránila dům před neštěstím. Před Masopustem ji farář v kostele spálil a tím popelem udělal každému na čele kříž, aby byl celý rok zdravý. To nám paní také udělala. Pak začal Masopust průvodem masek, který vedl Laufr se svou ženou.

Dozvěděli jsme se, proč se říká, že zvony odletěly do Říma a proč má šest nedělí před Velikonocemi svá jména (Kýchavá, Smrtná,….), proč se říká třeba modré pondělí, popeleční středa, zelený čtvrtek, bílá sobota. Také jsme ochutnali opražený hrách a pšenici a vyzkoušeli jsme si, jak dříve zdravě jedli. Nejlepší bylo, jak maminky pekly koláče družbáky a děti je našly pověšené na stromech. Vyzkoušeli jsme si také vynesení Moreny, (to znamenalo, aby už zima odešla) a přinesli jsme si líto (rozkvetlé větvičky).

Pak jsme vyráběli panenku vajenu. Byla na špejli, z kukuřičných listů, hlavu měla z vejce a oblékli jsme ji do šatiček z látky. Uteklo to a pak už jsme jeli domů.  Zpátky byla v autobuse legrace, protože jsme si říkali vtipy. Výlet se nám moc líbil a těšíme se na další.

Děvčata ze školní družiny


Aktualizováno (Středa, 24 Duben 2019 13:49)