Důležité

Na čtvrtek 25. 10. 2018 je vyhlášeno pro žáky školy z organizačních důvodů ředitelské volno.

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY


POMÁHAJÍ NÁM


Výsledky volby zákonných zástupců dětí do školské rady...


Informace ke vstupu do školy - doplnění. Více zde...

Tragická událost ve žďárské škole nás vede k opatření ke zvýšení bezpečnosti v budově školy. Více zde...

 

aktivní škola

Pro rodiče >>

Pro rodiče absolventů >>


 
Banner
Home Aktivity školy Akce školy Od košilky po rubáš

Od košilky po rubáš

Období Velikonoc je tradičně spojeno s jarem a pomlázkou, ale ve 3. třídě jsme nezapomněli ani na původní - křesťanský základ těchto významných svátků. V dnešní době pro děti poněkud "tabuizované" téma smrti jako součásti běhu lidského života jsme si přiblížili na výstavě "Od košilky po rubáš" v městském muzeu.

Jedinečná expozice pomohla ukázat dětem, jak v minulosti lidé prožívali narození dítěte, jak vypadala porodní a poporodní péče bez - v dnešní době tak samozřejmé -  lékařské péče.

Dozvěděli jsme se, co byla "koutnice" a k čemu sloužily "koutní hrnce", jak probíhal křest, proč se dětem dávalo více křestních jmen, co znamená "vzít  někoho na paškál" a spoustu dalších zajímavostí. Děti si prakticky  vyzkoušely balení "novorozence" do povijanu a oblékání do tradičního prádla a  obdivovaly krásu historických hraček.

Poslední zastávka v expozci dětem připomněla, že i smrt a pohřbívání patří k životu a vyšlo najevo, jak málo vědí o "posledních věcech člověka" v současné době. Možná je to námět i pro nás, dospěláky, abychom o stáří, nemoci a umírání, i když je to téma smutné, s dětmi hovořili stejně otevřeně jako o radostných záležitostech.


Aktualizováno (Středa, 18 Duben 2018 08:56)