Důležité

Na pondělky 30. 4.  a 7. 5. 2018 je pro žáky vyhlášeno ředitelské volno (provozní a organizační důvody).

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY


POMÁHAJÍ NÁM


Výsledky volby zákonných zástupců dětí do školské rady...


Informace ke vstupu do školy - doplnění. Více zde...

Tragická událost ve žďárské škole nás vede k opatření ke zvýšení bezpečnosti v budově školy. Více zde...

 

aktivní škola

Pro rodiče >>

Pro rodiče absolventů >>


 
Banner
Home Aktivity školy Akce školy Branný den pro 2. stupeň

Branný den pro 2. stupeň

Kdo trošku sleduje, co se poslední dobou děje ve světě, by možná byl pro, aby se větší pozornost i ve škole věnovala tomu, čemu se říká OČMS (ochrana člověka za mimořádných situací) a třeba aby se znovu zavedla i branná výchova jako předmět na základní škole. Když jsme ale dávali náš branný den do plánu, ani jsme nad tím tak moc neuvažovali a chtěli jsme si zajímavým a přitom určitě potřebným zaměstnáním zpestřit poslední dny ve škole.

Tým pedagogů spolu s vybranými žáky připravil pracoviště, na kterých si naši šesťáci až deváťáci mohli vyzkoušet, jak zvládnou střelbu, překonávání překážek, zdravovědu, orientaci podle buzoly, hod na cíl a mnoho dalších dovedností, a to vše po zátěži spojené se zrychleným přesunem v terénu podle mapy. Pro několik jedinců to byla hračka, ale někteří si museli sáhnout téměř na dno svých možností. Dost často to byl nedostatek vůle, často chybějící znalosti a praktické dovednosti, síla a obratnost,...  I tak se ale dá říci, že závodníky branný den bavil a zaměstnání se jim líbilo. Ale protože máme možnost srovnat výsledky obdobných branných dnů z několika předchozích ročníků, nezbývá nám nic jiného, než maličko varovně zvednout prst a také trochu podpořit brannou výchovu. Určitě se víc zaměříme na zdravovědu, rozvoj síly a vytrvalosti, pokusíme se opět trochu rozvinout spolupráci se Střeleckým klubem Vendolí. Ale toto všechno nemůže škola sama zvládnout. Hodiny prosezené u počítačových her, kdy zasáhnou (na rozdíl od dnešních plechových „padaček“) protivníka v daném levelu prvním zásahem a krev málem teče z monitoru nebo jsou schopni porazit mistry světa v automobilových závodech či během dvou dlouhých večerů postavit superarmádu, se projeví nejen na poklesu fyzické kondice, ale dovedou docela zásadním působem změnit přístup k tělesným aktivitám, pobytu v přírodě, skutečnému pohybu.

Branný den nám ukázal, že je možné připravit pěkné a zajímavé dopoledne, ale také na to, že vše není úplně ideální. Na poslední chvilku se před startem muselo měnit složení několika hlídek a je trochu vláštní, že pár jednolivců náhle „onemocnělo“ či se objevily nečekané důvody, proč se tohoto branného dne nezúčastnit. Jistě, může se to stát a je na každém, koho se to týká, aby si odpověděl: Cui bono?

A určitě nás také bude zajímat, jak dopadly jednotlivé hlídky v kategorii A – 6. a 7. třída  a B – 8. a 9. třída. (tady alespoň první tři místa v každé kategirii, ostatní na nástěnce ve škole). Celkové hodnocení se skládá z času v sekundách (tedy čím méně, tím lépe) s odečtením nebo přičtením bonusových sekund podle toho, jak se který úkol povedlo či nepovedlo splnit.

Kategorie A

  1. místo   hlídka č.16      - Pauk M., Zerzán, Koutník, Horák
  2. místo   hlídka č.8        - Vaščíková, Stodolová, Baráková, Kreslová
  3. místo   hlídka č.14      - Mezzacasa, Etzlerová, Roušar

Kategorie B

  1. místo   hlídka č.9        - Klohnová, Tesař F., Dvořáček V., Nepraš
  2. místo   hlídka č.19      - Jirříková T., Janderová, Hubinková, Jirčíková K.
  3. místo   hlídka č.17      - Bušková, Farkašovský M., Pešta, Klusák, Janků


Všem, kdo stáli na „bedně“,  blahopřejeme a těšíme se na další ročník.


Aktualizováno (Pátek, 30 Červen 2017 06:30)