Důležité

Na pondělky 30. 4.  a 7. 5. 2018 je pro žáky vyhlášeno ředitelské volno (provozní a organizační důvody).

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY


POMÁHAJÍ NÁM


Výsledky volby zákonných zástupců dětí do školské rady...


Informace ke vstupu do školy - doplnění. Více zde...

Tragická událost ve žďárské škole nás vede k opatření ke zvýšení bezpečnosti v budově školy. Více zde...

 

aktivní škola

Pro rodiče >>

Pro rodiče absolventů >>


 
Banner
Home Aktivity školy Akce školy Exkurze do Osvětimi

Exkurze do Osvětimi

19. května jeli téměř všichni žáci obou devátých tříd a někteří chlapci z osmé třídy na exkurzi do Osvětimi. Všichni jsme očekávali silné, až děsivé zážitky. Ale počasí nám přálo, takže atmosféra v autobuse byla uvolněná. Po bezpečnostní prověrce na začátku prohlídky jsme všichni obdrželi sluchátka, která nám umožnila sledovat celý výklad průvodce. Hned u vstupu do areálu koncentračního tábora Auschwitz/Osvětim/ Stammlager nad branou visel nápis "ARBEIT MACHT FREI" - "PRÁCE OSVOBOZUJE", což byl cynický výsměch všem vězňům. Průvodce nám vysvětlil, co všechno se v táboře v období druhé světové války dělo a co bylo cílem pracovního a vyhlazovacího tábora. Byli jsme hluboce otřeseni prostředím tábora, dobovými fotografiemi, plynovou komorou i pecemi na spalování lidských ostatků. Ještě jsme navštívili druhou část koncentračního tábora Auschwitz /Osvětim/ Birkenau, kde jsme zhlédli pozůstatky krematorií a baráky vězněných žen. Tady naše exkurze končila.S názory a pocity dětí se můžete seznámit ve střípcích z jejich slohové práce. Každý reagoval jinak, myslím si však, že prohlídka těchto míst nezanechala nikoho lhostejným.

Když si představím, že do jedné budovy v táboře se mělo vejít až 20 000 lidí, tak to není zrovna fajn představa. To jsou vlastně Svitavy. Když lidé vstupovali branou do tábora se lží v hlavě, že jdou pracovat pro Německo, netušili, že vstupují do pekla.

Ondřej Král

Hrozný pocit byl stát před branou do areálu, když jste věděli, že tudy chodily tisíce lidí, ale zpátky se už nevrátili.

Tadeáš Strachoň

Zmínila jsem plynovou komoru, ve které jsme také byli. Nemohla jsem si nevšimnout škrábanců na zdi. Vyvolává to ve vás pocit beznaděje. Byla  a pořád jsem ráda, že jsem mohla Osvětim navštívit. Byla jsem ráda nejen za sebe, ale i za spolužáky, kteří nevypadali zrovna tak, že by se jim to líbilo, nebyl to zábavný park.

Eliška Křížová

Vzhledem k uplynutí desítek let vypadá dnes Osvětim spíše jako muzeum. I přesto máme k takovému místu úctu a můžeme si představit jen zlomek toho, co se zde odehrávalo.

Eliška Boleloucká

O takových bolestech a strachu, kterým museli vězni každý den čelit, se mi nechce ani psát. Když se nad tím zamyslím, koncentrační tábory neměly nikdy, opravdu nikdy vzniknout. Byla to místa na vyhlazování lidí. Vždyť nezáleží na tom , jestli jsme černí, bílí, tmavovlasí nebo světlovlasí, Židé či hinduisté, jsme všichni lidé a také bychom se tak měli chovat.

Michal Kyncl

V mé hlavě je zmatek a při psaní této práce mi naskakuje husí kůže. Kdybych měla něco jako stroj času, snažila bych se tyto hrůzné události zvrátit, aby už nikdo nemusel trpět.

Klára Schustrová

Myslím si, že je dobře, že si toto období připomínáme a bavíme se o tom, protože většina dětí v mém věku si z toho dělá legraci. Já jsem velmi vděčná zato, že žiju v této době a v míru.

Tereza Jirčíková


.

Aktualizováno (Pondělí, 05 Červen 2017 10:18)